תמונת נושא

תמ"א 38: כך תשכנעו את הדיירים הסרבנים

עבור יזמים וקבלנים רבים הדייר הסרבן הוא המכשול הגדול ביותר העומד בדרכם למימוש הפרויקט. מה עושים? הימנעו מגישה תוקפנית ומהבטחות ללא כיסוי, הקפידו על הצעות טובות והוגנות ונסו לנהל שיחות ישירות.

יזמים וקבלנים רבים הניגשים לפרויקטים של התחדשות עירונית, תמ"א 38 או פינוי ובינוי, רואים את בעל הדירה המסרב כמכשול הגדול ביותר העומד בדרכם למימוש הפרויקט והם פועלים להסרת המכשול, כאשר כל הדרכים לכך – כשרות.

בעוד שבעבר סבלו היזמים מחסמים בירוקרטים רבים, הרי שכיום נכונותן של רשויות מקומיות רבות לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית הביאה לאישור מואץ של פרויקטים אלו, וברוב המקרים, היזמים נהנים מאישור מהיר של הפרויקטים ועד להקלות מרחיקות לכת – הכל כדי לעודד את הבנייה.

בנוסף, פסקי דין, מעטים אומנם, שניתנו כנגד דיירים סרבנים והעיצומים הכספיים שהוטלו עליהם, יצרו תחושת כוח ליזמים המנפנפים בהם בפני בעלי הדירות, ואשר סבורים כי בידם להציג כל הסכם שיבחרו בו ויכפו על בעלי הדירות פרויקטים, גם כאלה שאינם משתלמים עבורם.

תחושת הכוח המדומה הביאה לכך שיזמים רבים נוקטים בגישה תוקפנית מול הדיירים, תוך שהם מבהירים כי נגד בעל דירה שלא יצטרף לפרויקט יינקטו הליכים, בין אם בפני המפקחים על המקרקעין ובין אם בתביעות נזיקיות.

לקראת השנה החדשה ננסה להציע ליזמים מבט וגישה אחרים כלפי בעלי הדירות, מתוך הבנה כי פעולה משותפת והוגנת עשויה לסייע לשני הצדדים.

Ynet, עו"ד מיכל שחר, 19/10/2015
לקריאת הכתבה המלאה

ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם: