תמונת נושא

ניגודי אינטרסים בין תמ"א 38 לבין דייר המעוניין לבנות/להרחיב על הגג

תמ"א 38 מאפשרת ליזם/קבלן לבנות על הגג תוספת של קומה/ שתיים לבניין, ומשפר את הדירות על ידי תוספת שטח, הוספת מעלית לבניין או שיפור המיפרט.
כאשר בעל דירת הגג רוצה להרחיב את דירתו על הגג, מאידך דיירי הבניין מבקשים לעשות תמ"א 38 בבניין, ישנה בעייה כאשר מי שמכריע בנושא זה, הינם הוועדות המקומיות.

כאשר ישנה התנגשות מעין זו, על הוועד המשותף של הבניין לפעול לקידום תמ"א 38 ולהגיש בקשה להיתר בנייה תוך תקופה של חצי שנה. אם תוך חצי שנה, לא תוגש הבקשה להיתר, בעל הגג יהיה רשאי לפעול להרחיב את הנכס שלו.

התנגשות זו מביאה לא אחת לידי מריבות, וויכוחים, וצעקות בין השכנים בבניין, ולכן הפתרון בעניין הזה הוא לנסות ולהשיג הסכמה על ידי עו"ד שמקובל על שני הצדדים על תקופה של שנה, שבמסגרתה הוועד ינסה להשיג את ההסכמה של הדיירים להיתר הבנייה, ואילו בעל הגג חותם על מסמך שבו הוא אומר כי אם תתקבל ההסכמה של כל הדיירים לביצוע פרוייקט של תמ"א 38, הוא מתחייב להסכים לכך.

אם במשך הזמן הזה, הדיירים לא יצליחו לקדם את תמ"א 38 בבניין, אזי בעל הגג יוכל לבנות את ההרחבה על הגג.

הדבר נשמע הוגן למדי לשני הצדדים, מביא חסכון בזמן, עצבים וכסף, אבל בראי המציאות זה לא תמיד קורה מאחר ותמיד יהיה דייר שיתנגד לתמ"א 38, ומאידך הדייר שמעוניין להרחיב את הגג, לא יסכים שמישהו אחר יגיד לו אם לבנות על הגג או לא לבנות.

דה מרקר, 16/12/2011, נמרוד רוסו
לקריאת הכתבה המלאה

ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם: