תמונת נושא

התיקון השלישי – האם יגרום להתרוממות תמ"א 38?

התיקון השלישי לתמ"א 38, הנדון בימים אלה, אמור לשפר את הכדאיות של חיזוק המבנים על ידי הגדלת זכויות הבנייה, מאחר ועל פי תיקון זה תהיה מותרת תוספת זכויות בנייה של 2.5 קומות, בתוספת פטורים מלאים או חלקיים ממס שבח, מהיטל השבחה וכו' …

מטרת התוספת הינה עידוד חיזוק מבנים ביישובים שבהם התוספת הקיימת לתמ"א של קומה אחת לא כלכלית. זהו תיקון משמעותי אשר ייצור פרוייקטים כלכליים יותר (פטור מהיטל השבחה ומס שבח בהתאם לכמות היחידות באותו איזור).

לדוגמא: בעיר בת-ים מריצים תהליך להקמת מינהלה עירונית לקידום פרוייקטים בתמ"א 38 והעירייה הקצתה שם תקן למלווה מקצועי מטעמה שיושב במחלקת הנדסה ונותן מענה לשאלות הן מצד התושבים והן מבחינת היזמים.

מימוש תמ"א 38 טומן בחובו הרבה בעיות וכשלים כגון: חנייה, נגישות, תשתיות, צפיפות, קושי בהסכמת הדיירים, בירוקרטיה מצד ועדות התכנון המקומיות וכו'

הערים שבהם יש כמות גדולה של פרוייקטים של תמ"א 38 הם: רמת גן, רעננה, בת-ים, גבעתיים, וראשון לציון. על מנת ליזום פרויקט תמ"א 38, ניתן לעשות זאת תיאורטית גם ברוב של 66% מהדיירים.

דיירים המתנגדים לפרויקט תמ"א 38 יכולים לעכב פרויקט זה במשך שנים – דיונים לאורך שנים, שכנועים ומו"מ. התיקון החדש הוא אפוא בבחינת עזרה גם לדיירים – יאפשר את בניית הפרויקט, משתלם יותר לדיירים, ויתן לדיירים כושר מיקוח יותר טוב, לעומת המצב כיום אשר הסרבנות של הדיירים אינה משתלמת תמיד, כושר המיקוח שלהם נמוך, ואין מספיק פרוייקטים אשר יצדיקו את הסרבנות הזו.

כאמור, ביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא מורכב, ומצריך עמידה בפני קשיים, מכשולים ובעיות, ורק חברה יזמית מנוסה, עם חוסן כלכלי, ואשר משתפת פעולה בין גורמים שונים מתחום ההנדסה תוכל לבצע ולהשלים פרוייקטים אלו בהצלחה יחד עם שביעות רצון של הדיירים.

ידיעות נדלן, 14/02/2012, עופר פטרסבורג
לקריאת הכתבה המלאה

ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם: